UZDRAVENÍ těla

Jednou z podmínek uzdravení je chutˇ uzdravit se.˝ Seneca 4-65 n.l.

„Chceš-li v živém organizmu docílit vlhké teplo nebo čerstvou sílu, pamatuj  na studenou vodu, jež je spojena s dietou, pohybem a čistým vzduchem a je největším léčebným prostředkem. Ty tvoří podstatu přírodní léčby. Proto, hrozí-li ti akutní či chronická nemoc, neklesej na mysli a důvěřuj této jediné oživující a uzdravující síle.“ Vincenz Priessnitz 1799 – 1851

STRAVA

Všeobecné doporučení, které slouží k pochopení vlivu stravy na naše zdraví, energii i fyzickou kondici. Dále je nutné vycházet současně i z vašeho metabolického typu – najděte si popřípadě odborníka s referencemi na internetu. 5 bílých jedů vypustit postupně ze svého jídelníčku. Cukr, sůl, bílou mouku, mléko, rafinovaný ztužený tuk. Jíst často ve stravě celozrnnou rýži i další zásadité potraviny upřednostnit! Dále omezit uzeniny a postupně zcela vyřadit, přepalovanou a smaženou stravu, omezit výrazně maso a uzeniny. Doporučení, kdo by chtěl celý proces urychlit – 1x týdne hladový nebo dietní den jen s ovocem nebo zeleninou. Mrkev nebo nějakou zeleninu, která chutná – nebo také ovoce + rýži. Při překyselenosti organismu (což je problém dnešní doby vlivem stresu a stravy) je potřeba své tělo stále odkyselovat. Dopoledne jíst pouze ovoce v neomezeném množství (pauza po snídani 1,5 hodiny). Odkyselení recept: 5 – 7 minutový vývar ze zeleniny kořenové i košťálové s bylinkami odkyseluje (zeleninu lze rozmixovat a pít i teplé. Smoothie odpoledne. Pít syrovou šťávu z kořenové a košťálové zeleniny kombinaci s červenou řepou, červeným a bílým zelím. Dobrý je extrakt z červené řepy z klasu a občas si dát i železité víno. Doporučuji si jednu z variant udělat po příchodu domů z práce. Koupit si ve zdravé výživě tzv. Umeboshi švestičky a občas je jíst – výrazně odkyselují také. Vhodná na odkyselení je i voda s citronem! Umeocet nahradí normální ocet a také výrazně odkyseluje – na saláty používat + přidávat do salátu hojně ořechy a různá semínka. Jíst 4x až 5x denně a snažit se zmenšit dávky, popřípadě jen poloviční dávky jídel, aby znovu naskočil pravidelný biorytmus, co tělo skutečně využije a co mu prospívá. Posléze dosáhneme stavu, že nám samo řekne a dokonce se ztratí neovladatelné chutě a touhy po něčem nezdravém. Hlavně je nutné o jídle přemýšlet a rozhodně nejíst nic mezi jídly! Jíst často kroupy, obiloviny, ořechy, luštěniny a syrovou i dušenou zeleninu – nutnost vařit čerstvou tzv. živou stravu. Pak po vychladnutí už je bohužel kyselinotvorná – Maso z domácích chovů – hlavně ryby, drůbeží, libové vepřové či hovězí. Minimálně jíst uzeniny. Zařadit hodně zelí, česneku, denně červenou řepu s křenem, s jablkem, do polévek, jako salát. Zařadit mořské řasy Nori –  obsahují velké množství minerálů a přidávají se do různých pokrmů. Na lačno ráno lžíci olivového oleje s citronem – nastartuje se činnost žlučníku. Hlavně nikdy nejíst umělé tuky, flóry a jiné rostlinné umělé tuky! Vše co je uměle vyrobeno – tomu říci NE!

Lněné semínko je zázrak Dr. Johanna Budwig kniha Lněný olej

Více najdete zde: http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010020008

Jen za studena lisované rostlinné tuky, olivový olej a hlavně je střídat a dávat je do salátu i na kaši s lněným semínkem – jíst denně nebo obden na snídaní rozemleté 2 až 3 polévkové lžíce + smíchat se smetanou či tučným jogurtem, tvarohem (musí mít minimálně 10% obsah tuku). Pro zasycení použijte ovesné vločky, pohanku i jáhly – jsou zásadité. Kdo trpí alergii na mléko, nahrazuje jogurt šampaňským vínem! 2 až 5 velkých polévkových lžic. Dokonce urychluje proces čištění buněčného jádra – mitochondrie. Na kaši si můžete dát kompotované ovoce, ovocné pyré, bylinkovou šťávu, nebo čajem rozředěný med. Tímto způsobem se postupně vyčistí mitochondrie (to jsou elektrárny produkce vitální energie našich buněk). Pokud budeme pravidelně každý den chodit na procházku v jakémkoliv počasí, vitálnější červené krvinky se dobíjejí slunečním svitem a napojí se i na zemské jádro. Postupně se cítíme mnohem lépe a všechny systémy organismu se aktivizují i uzdravují. Pít více tekutin: 1,5 – 2,5 litry vody, meltu – hlavně bylinné čaje.

Nepít již žádné přeslazené limonády!

STIMULACE ORGANISMU

„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích.“ Immanuel Kant 1724 – 1804

Nejdůležitější pro zdraví je spát v absolutní tmě! Melatonin se tvoří v noci právě v absolutní tmě. Je zdrojem pro tvorbu neurotransmiterů, které ovlivňují regenerační funkcí organismu, např. serotonin, dopamin….. Mnoho psychických nemocí plyne z nedostatku melatoninu!

Rozhovor s Prof. RNDr. Helenou Illnerovou DrSc. najít rozhovor na youtube. Když není možné zabránit světlu, vyřešíte vše použitím černé masky na oči!

Minimálně 1x měsíčně masáž – občas i lymfatickou. Ochlazování dolních a horních končetin v přírodním zdroji vody je zázrak. Dojít až k otužování celého těla včetně těch nejintimějších částí. Priessnitzovy metody v jakékoliv formě jsou velmi prospěšné: koupel studenou vodou horních a dolních končetin. Chození po proudu řeky či potoka. Dále chození v rose a naboso. Střídání horké a studené sprchy Posiluje se tímto výrazně celý organismus. Začít pomalu jen odspodu nohy a postupně si zvykat – nenutit se ani nepokračovat urychleně – jinak se můžeme odradit a to by byla opravdu škoda. Vhodná je také derivační koupel – najdete informace na internetu. Nutnost rozproudit energii a organismu, lymfu i krevní oběh. To jsou nejpřirozenější prostředky a máme je každý k dispozici. Třít si do zčervenání každé ráno i večer studenou vodou a žínkou pak i poklepem stimulovat brzlík – místo kde se nachází hrudní kost. Výrazně ovlivňuje imunitu, hormonální systém, emoce, energii.

Odkaz: Helena Illnerová – Biologický čas

POHYB

Pro zdravé tělo a dobrou kondici je nesmírně důležitý každodenní pohyb formou chůze, běhu na čerstvém vzduchu. Vlivem předchozí částí o stravě se nesmírně pozvedne energie organismu. Je nutné zpočátku mít více vůle a vydržet. Pohyb je přirozenou potřebou a naprostou nutností pro spálení škodlivin z našeho organismu a obnovení vitální energie. Zvolte formu podle svých možností.

Zvolit nějaké cvičeni pravidelně každý den ráno nebo večer. Kvůli páteři a vazům i šlachám, aby se nezkracovaly a zachovávala se pružnost pohybového systému.

POHYB A NÁŠ DECH

„Je pár věcí, které lidi prostě potřebují. Vzduch… Vodu… Smích… Sílu… Dech“ Kendare Blake

Odkyselení těla: „Dech, pohyb a cvičení ……druhého dechu“

Dech znamená život. Nádech a výdech je čistě tělesný proces, dýchání naopak duchovní. I když to není vědecky dokázáno, dýcháme i energii. Sami to zažijete, když zkusíte zaměřit pozornost na představu, že při dýchání přijímáte a vydáváte energii. Pocítíte, jak se kvalita dechu změnila.

Kyslík je naší základní potravou. Tento základní prostředek k životu je nám bezplatně darován a kdykoliv k dispozici.

Kyslík je životně důležitý, méně známé však je, že také odkyseluje. Již několik málo minut hlubokého dýchání na čerstvém vzduch při uvolněném držení těla neutralizuje možné překyselení krve. Příliš mělký dech však vede ke koncentraci kysličníku uhličitého v krvi, a tím dochází k překyselení. Nedostatečné zásobení kyslíkem je zodpovědné za chybějící energii a předčasné stárnutí buněk. Rovněž stres a kouření, stejně jako tělesná nečinnost omezují přísun kyslíku, čímž se snižuje kapacita plic.

Při sedavém způsobu života vdechne člověk asi 7 litrů vzduchu každou minutu. Během procházky se jeho objem zvyšuje téměř na 15 litrů, při pomalém vytrvalostním běhu dokonce dosahuje okolo 40 litrů.

Jít pouze na procházku tudíž nestačí. Jen vytrvalostní běh nebo jiná podobná zátěž jako Nordic  Walking, rychlá chůze, jízda na kole, plavání, a to každý den minimálně 20 minut, nás mohou trvale udržet zdravé a v dobré kondici. Přitom bychom se měli jednou za den pořádně zapotit.

Při mělkém dýchání se řada látek zadržuje v těle jako kyseliny, jelikož není k dispozici dostatek kyslíku, aby mohly být spáleny. Chybějící kyslík v tkáni navíc vede i k zvýšené tvorbě kyselin, a tím k dalšímu překyselení. Účinnou pomocí může být náš vědomý prohloubený výdech.

Běžně se nadechujeme asi 16krát za minutu. Pokuste se to jednou na několik minut omezit pouze na čtyřikrát za minutu a vydechujte přitom obzvlášť důkladně. Vydechujte až do okamžiku, kdy se vám bude zdát, že plíce jsou již prázdné, a potom ještě několik sekund vydechněte zbývající vzduch. Po takovém výdechu pak následuje výrazně hlubší nádech. Za několik minut se zcela uvolníte a zklidníte. Kdykoliv si vzpomenete, udělejte si toto malé prospěšné dechové cvičení a soustřeďte se při něm na důkladný dlouhý výdech.

Odkaz: Kapalabhati – dechová i očistná technika

Odkaz: Pranajama – Dechové techniky pro začátečníky

Vaše tělo se vám odmění klidem a narůstajícím příjemným pocitem.

Kouření, povrchní dýchání nebo i stres omezují přísun kyslíku, což vede ke kvašení glukózy a případně i k tvorbě tzv. kvasných polí v těle. Pravidelná „kyslíková sprcha“, kterou si dopřejeme při Nordic Walkingu, joggingu, plavání, jízdě na kole nebo na běžkách atd. je výbornou prevenci zakyselení i všech nemocí. Pro každý věk a každou situaci je možné vybrat si přiměřené sporty či cvičení. Zapomenutým kyslíkovým tréninkem je mimochodem i zpěv.

Nádech a výdech je čistě tělesný proces, dýchání naopak duchovní. I když to není vědecky dokázáno, dýcháme i energii. Sami to zažijete, když zkusíte zaměřit pozornost na představu, že při dýchání přijímáte a vydáváte energii. Pocítíte, jak se kvalita dechu změnila.

Jedno čínské dechové cvičení: Dech Lao-tse tzv. „druhý dech“

Toto cvičení sestává pouze ze dvou vdechnutí a vydechnutí. Jako při každém jiném dechovém cvičení začínáme výdechem. Když jsme vydechli veškerý vzduch, pomalu a zhluboka se nadechněte a poté vydechujte s téměř zavřenými rty, a to přerušovaně alespoň ve 30 krátkých nárazech. Ještě jednou se zhluboka nadechněte. Tím je cvičení ukončeno, jeho opakování by nepřineslo žádnou výhodu, spíš naopak – zrušilo by zcela jeho účinek. Cvičení můžete s úspěchem opakovat teprve po jedné, nejlépe až po dvou hodinách.

Zpočátku vám nebude stačit vzduch na 30 nárazů, ale s přibývajícími zkušenostmi se váš dech prohlubuje, takže s ním vystačíte na 40 nebo dokonce 50 nárazů. Můžete při vydechování použít souhlásku „fů“ nebo ,,f-f-f“

Výsledek cvičení na sebe nenechá dlouho čekat – okamžitě s sebou přináší jasnou mysl, jasné myšlenky, což je důležité zvlášť tehdy, stojíte-li před nějakým rozhodnutím. Toto dechové cvičení také velmi pomáhá, jestliže během nějakého dlouhého pohovoru nebo jednání začínáte být nesoustředění či unavení. Můžete si klidně zacvičit i v přítomnosti ostatních, aniž by to někdo zpozoroval. Vy jste najednou chytili „druhý dech“ a na jednu až dvě hodiny jste zase fit.

Také funguje, nádech počítat do čtyř a pak počítat do čtyř se zadrženým dechem a výdech na počítání do šesti a tohle udělat třikrát. A pak nádech na čtyři, výdech na šest a pak na čtyři doby zadržet dech a pak výdech a zase třikrát. Na bolesti žaludku a žlučníku je dobré dýchání v předklonu s dýcháním jakoby přiškrceným (jazyk dejte za zuby).

Zdravotní efekty Nordic Walkingu

 1.  NW aktivuje zhruba 90% celého svalového systému člověka.
 2.  NW je o 40-50% více efektivní než pouze chůze bez holí.(Cooper Institute, Dallas)
 3.  NW zvyšuje spotřebu kalorií v porovnání s chůzí a během při zachování stejných rychlostí.
 4. NW je vhodný pro lidi, kteří jsou schopni chodit.
 5. NW dá lidem, kteří mají problém s rovnováhou, pocit bezpečné chůze.
 6. NW netrénuje pouze aerobní sytém, ale také horní část těla.
 7. NW výrazně zlepšuje činnost plic při veškerých onemocněních dýchacích potíže.
 8. NW snižuje ramenní a krční ztuhnutí svalstva.
 9. NW je optimální outdoorová tréninková aktivita pro lidi s nadváhou.
 10. NW je optimální outdoorová tréninková aktivita pro lidi po sportovních úrazech, jako rehabilitace.
 11.  NW podporuje koordinaci.
 12. NW je velmi rychlý a snadný na naučení v základní formě.
 13. NW je celosezónní sportovní aktivita.
 14. NW může být zahájen před vašimi dveřmi, na každém povrchu, v každém prostředí.
 15. NW Vám přináší spoustu fyzického cvičení při současném použití holí jako gymnastického prvku.

JOGA

Jóga má blahodárný vliv na lidský organismus. Na téma jógy a jejího vlivu na lidské zdraví proběhlo už mnoho studií a jóga byla mimo jiné spojena se snižováním hladin stresu, zlepšením kostního zdraví, snížením bolesti v zádech, úlevou od deprese a snížením rizikových faktorů pro srdeční onemocnění.

Jóga versus procházka

Nedávný výzkum norských odborníků z univerzity v Oslu přinesl další nové poznatky, které pomáhají osvětlit význam jógy na lidské zdraví. Cvičení jógy může mít podle norského výzkumu prakticky okamžitý dopad na genovou expresi, konkrétně u imunitních buněk.

Experimentu se zúčastnilo deset dobrovolníků, kteří se věnovali týdennímu programu jógy v Německu. První dva dny účastníci strávili dvě hodiny praktikováním jogínských póz (asány), jogínských dechových cvičení a meditace. Další dva dny pak strávili stejnou dobu hodinovou procházkou a poté poslechem buď jazzu nebo klasické hudby.

Účinek jógy na organismus je okamžitý

Všem účastníkům studie byla před a po začátku každého cvičení odebrána krev a vyšetření ukázalo, že praktikování jógy změnilo expresi 111 genů v cirkulujících buňkách imunitního systému. Oproti tomu relaxace pomocí hudby nebo chůze změnila expresi u pouhých 38 genů.

Norští vědci již před pěti lety zjistili, že jóga může mít dlouhodobý efekt na genovou expresi. Tato nejnovější studie tak nejen potvrzuje předchozí zjištění, ale také ukazuje, že účinek je okamžitý.

Jóga pomáhá nejen psychice

Lidé si jsou vědomi pozitivních účinků jógy už po celá tisíciletí a pomocí opakování jogínských póz a meditací potlačují jiné myšlenky. Tento proces pomáhá bojovat nejen proti psychickým problémům, jako jsou úzkost a deprese, ale také pomáhá snižovat riziko fyzických problémů, jako jsou vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a některé druhy rakoviny, které jsou spojeny se stresem.

Toto je však poprvé, kdy odborníci použili vědu, aby ukázali, že tyto praktiky mají ve skutečnosti pozorovatelný biologický efekt. Praktikováním jógy se může tedy změnit genová exprese, nikoli samotné geny a jedna lekce jógy nezmění naši genetickou strukturu a nepromění nás v superhrdiny. Zlepšení imunitního systému by však mělo být dostatečným lákadlem k návštěvě lekcí tohoto starověkého cvičení.

Sestavy na každodenní cvičení jógy

Odkaz: Jóga pro začátečníky

Odkaz: Pranajama – Dechové techniky pro začátečníky Zuzana Klingrová

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=u-g2_U2mJvg Hluboký stabilizační systém – Cviky

Odkaz: https://www.eshop-stillontheway.cz velmi jemné cvičení pro začátečníky

Odkaz: www.jogovna.cz vhodné pro mírně pokročilé

Odkaz: www.fitjogamarketa.cz vhodné pro pokročilejší

Odkaz: http://www.zuzanaklingrova.cz/videa pro pokročilé

 

Naam jóga aktivní meditace, která zklidňuje tělo i mysl:

Odkaz: www.youtube.com/watch?v=hcE7hTlGTxw

Odkaz:www.youtube.com/watch?v=ArQlKRlbo4c&list=PLBEqyyeYatvwITSI0DfPgPZjGsaAZ8Jr

SHAKTI NAAM: Dávné tajemství pro nový věk, vysvětlení významu a léčivého účinku naam jogy

Odkaz:https://youtu.be/pG2qpRLrfUc  

Odkaz:http://kapickyzlahvicky.cz/?page_id=2965

Odkaz:Healing the Healer with Naam – Includes Mantra Transliteration in English

Odkaz:Naam Yoga Dance of Light featuring Blessing Naam – A guided healing meditation series!

*Kyselina gama-aminomáselná je většině lidí známá pod zkratkou GABA.

*Tato relativně drobná molekula zásadním způsobem reguluje možnosti přenosu vzruchů skrze membránu nervových buněk.

*Obecně se dá říci, že čím méně má dotyčná osoba této látky v mozku, tím větší je její náchylnost k poruchám nálady, jako jsou úzkost či deprese.

*GABA je tedy jakýmsi přirozeným antidepresivem.

*Studie, kterou nedávno provedl Chris Streeter z Boston University, naznačuje, že existuje spojení mezi vyšší hladinou GABA v thalamu (část mozku), vylepšením nálady a cvičením jógy. Podle jeho výzkumů totiž hladina této důležité látky u pokusných osob po cvičení jógy stoupla. Michal Andrle

Očista organismu

Provádět očistu a po jejím absolvování zůstávat ve stejných stereotypech a zvycích je zbytečným úsilím a možná to tělu více uškodí, než pomůže.

K očistě těla je třeba vědomá pozornost. Pokud se člověk rozhodne své tělo i mysl pročistit (zbavit starých nánosů), měl by tak činit s vědomím, že po očistě zavede do svého životního stylu nové stravovací, pohybové a relaxační postupy, které budou pokračovat v principu očisty.

Provádět očistu a po jejím absolvování zůstávat ve stejných stereotypech a zvycích je zbytečným úsilím a možná to tělu více uškodí, než pomůže. Zkoušet očistu jen na chvilku je bezvýznamné a nerozumné. Pokud se člověk opravdu rozhodne pro detox s cílem něco ve svém životním stylu změnit, pak očista má svůj význam.

Očistné techniky

V různých východních přírodních medicínách existují mnohá doporučení pro očistu organismu. Ájurvéda se zabývá pančakarmou (očistné principy) a v józe se nacházejí tvz. šatkarmas (5 očistných technik). Z jógových postupů se lze zaměřit kromě pravidelných výplachů nosní sliznice, pročišťování trávicího traktu a rekta na jednu základní očistu, tvz. šankprakšalánu. Její princip spočívá v popíjení slaného roztoku a cvičení několika základních pozic jógy, které mají za cíl pročistit celou trávicí soustavu. Pokud je tato technika pro někoho příliš náročná, je možné cvičit jógové ásany tak, aby vytvořily celistvé působení na organismus a spalovaly vše, co je třeba v těle i v mysli spálit.

Jak zahřát tělo

Detox jóga je způsob ásanové a dechové praxe, která vede k nastartování očisty. Pro očišťování je vhodné teplo, které pomáhá lidskému tělu neztrácet jeho teplotu. Lehce příjemně prohřátý prostor místnosti, kde se cvičí, je vhodným pomocníkem, ne však podmínkou pro cvičení detox jógy. V lidském těle vytváří teplo pohyb a spojení pohybu s dechem. Tímto způsobem plynutí „flow“ dojde k rozpohybování energetického potenciálu organismu, povzbuzení a vytvoření tepla v těle. Jedná se o tzv. vnitřní oheň ágní, který sídlí v oblasti solárního centra. Velice blízko k tomuto ohni (vnitřnímu slunci) má i centrální zdroj energie – Slunce. Velký a malý zdroj jsou vzájemně propojeny, a to má vždy dobíjející kvalitu.

Plynutí s dechem

Dýchání přivádí do těla kyslík, který je důležitý nejenom pro život, ale právě pro rozpoutání ohně. Díky kyslíku přijímanému do organismu dokážeme zažehnout oheň tak, aby měl sílu např. rozkládat suroviny (potrava), které do něj vložíme. S kvalitními zdroji potřebujeme méně potravy, protože náš organismus si dokáže velice dobře poradit a efektivně zpracovat vše, co přijme. K tomu významně pomáhá jógová praxe. Ladí organismus a vytváří prostředí, ve kterém vnitřní procesy, především metabolismus, účinně probíhají. Z hlediska detox jógy je tedy důležité plynout na vlně dechu. Navazovat jednu pozici na druhou tak, aby byly na základě fází dechu spojeny do jednoho celku, ve kterém pořádně zatopíme. Když k tomu zapojíme střed těla, uzavřeme unikající energii z těla a provádíme twisty, kumulujeme teplo, které má sílu pálit. Teplo (oheň) vyžene z těla vše, co má odejít, a očista jako prevence nastává.

Vše s rozumem

Podstupujeme-li pravidelně očisty a vedeme zdravý životní styl, sledujeme zřejmě cíl zdraví. Je to jeden ze způsobů prevence a rozumného rozhodnutí jak pomáhat svému tělu. Nelze však hovořit o tom, že budeme-li pravidelně podstupovat podobné očisty, že budeme zdraví. Reakce buněk v těle je nepředvídatelná. Jejich kombinací se může v organismu něco dít, i když děláme vše pro zdraví. Ale prevence je velice důležitá, a tak bychom si neměli zahrávat se svou leností, která stahuje k těžké energii, nadváze a energetické nepohodě. Naopak. Měli bychom podpořit energii těla, abychom se cítili dobře a věděli, že rozhodujeme o tom, co svému tělu dáme, jak s ním hýbeme a že vše děláme s rozumem. Václav Krejčík.