Buněčná výživa / Omlazení

„Život je tak vzácný statek, že dokonce i ta nejtvrdší a nejkomplikovanější metoda, použitá k tomu, aby byl život zachován nebo prodloužen, se jeví jako oprávněná.“ Vincenz Priessnitz

BUNĚČNÁ VÝŽIVA a možnosti využití této metody pro Vás: Pro každého člověka je velmi důležité, aby buňky našeho těla, získávaly stále co nejvíce výživy i energie. Buněčná výživa regeneruje a zlepšuje všechny funkce organismu s maximální efektivitou. Výsledkem tohoto procesu je, že se cítíme a také vypadáme mnohem lépe. Omlazujeme svůj organismus natolik, že sice máme chronologicky věk daný datem svého narození, ale biologicky můžeme omládnout, výrazně zlepšit stav buněk, energii i výkonnost celého organismu. Kdo by nechtěl vypadat mnohem mlaději a hlavně se dožít vyššího věku! Pro zlepšení zdravotního stavu používám především přírodní produkty – tzn. Bylinky,, vitamíny, stopové prvky i komplexní směsi formou potravinových doplňků. Velmi mě nadchla publikace National Geografic, z níž čerpám informace pro tuto sekci. Ucelený a jednoduše zpracovaný systém vhodný pro každého, kdo se chce preventivně o své zdraví dobře starat. Můžete se nechat inspirovat. Vyhledat si pro sebe, právě to, co potřebujete vy konkrétně na své potíže. Publikace National Geografic nabízí kombinace bylinek, stopových prvků, vitamínů a potravinových doplňků.  Pokud Vás tato sekce zaujme,  můžete vše nakupovat s velmi výhodnou slevou 50% a 65% umožňuje finanční dostupnost. Ve spojení s lékařskou poradnou MUDr. Michaela Kučery, který obdržel mezinárodní ocenění v oblasti mitochondriální medicíny je zárukou opravdové kvality. Já sama je doporučiji klientům od roku 1997 a máme jen ty nejlepší výsledky. Vyléčených klientů je již docela hodně. Je to o trpělivosti, odhodlanosti a ochotě zařadit Priesstnizovy metody v souladu se změnou životního stylu, stravy, spánku, začít cvičit, zařadit bylinky. Je pouze pro odhodlané a to vystihuje i jeho citát:

Citát Vincenze Priessnitze:

„Chceš-li na živý organizmus docílit vlhké teplo nebo čerstvou sílu, pamatuj studenou vodu, jež spojena s dietou, pohybem a čistým vzduchem je nejvetším léčebným prostředkem. Ty tvoří podstatu přírodní léčby. Proto, hrozí-li ti akutní či chronická nemoc neklesej na mysli a důvěřuj této jediné oživující a uzdravující síle.“

Pozvolné zlepšování stavu vyžaduje vůli a určité změny. Je důležitá zdravá strava, pitný režim, pobyt v přírodě, otužování, meditace i cvičení jógy…. To už je, ale individuální podle možností klienta a utváříme společně na míru a utváříme s klientem na míru. Začínáme vždy, tím co je pro něj reálné. Nesmí se jít rychlým tempem. Za moji 22letou činnost v této oblasti, je potřeba jít touto cestou pozvolně. Vědomí, že tato metoda v praxi funguje a mnozí se zcela uzdravili, je pro mě velkou radostí. Dnes někteří klienti dokonce přednášejí v Praze a žijí opětovně zcela aktivním životem. To vše je dostupé každému, kdo se nebojí změn! Můžete využít mé poradny vždy denně od 8:00 do 9:00.

Další citáty od Vincenze Priesnitze:

…Je-li někdo postižen nemocí, lékař mu může pouze poradit, pomoci si musí každý sám. Svépomoc při všech problémech týkajících se těla, toto velké slovo, které v sobě skrývá veškerý systém výchovy, se máte naučit na Grafenberku a vzít si je sebou domů, aby se Vám stalo zvykem, druhou přirozeností. V tom také spočívá zdraví, dlouhý život a pravé pozem

ské přirozené stěstí.“

„…Příroda nezná milost ani ústupek. K vodoléčbě patří charakter. Kdo žádný charakter nemá nebo svůj slabý nechce posílit, ten ať se vodoléčbě raději vyhne.“

Angina Pectoris

Příznaky

 • svíravá nebo palčivá bolest na hrudi
 • slabost
 • pocení
 • dušnost
 • bušení srdce
 • nauzea
 • pocity na omdlení

Není-li srdce dostatečně zásobováno kyslíkem, dochází ke svíravé a palčivé anginózní bolesti. Bolest většinou začíná na hrudní kosti a vystřeluje do ramen, paží nebo dolní čelisti, zvyšuje se a po dosažení maxima opět ustoupí. Záchvat může trvat až 15 minut.

Příčiny

Anginózní bolesti jsou přímým důsledkem tvorby aterosklerotických plátů ve stěnách tepen zásobujících srdce krví. Jako všechny ostatní svaly a orgány v těle potřebuje srdce kyslík z krve, aby mohlo pracovat, to znamená pumpovat krev do celého oběhového ústrojí. Tepny s aterosklerotickými změnami mohou být dost široké, aby stačily přivádět dostatek krve v klidu, ale nemohou dodávat srdci dost okysličené krve při námaze, kdy se její potřeba silně zvyšuje. Jakákoli námaha – chůze po schodech, běh za autobusem, práce na zahradě i sex – může vyvolat anginózní záchvat. Angina však také může vzniknout, dojde-li ke křečovitému stahu věnčitých (koronárních) tepen.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Antioxidační účinky vitamínu C a vitamínu E pomáhají v prevenci buněčného poškození. Vitamin C pomáhá zlepšovat stav tepen poškozených aterosklerotickými pláty a vitamin E blokuje oxidaci LDL (škodlivého) cholesterolu, který je prvním krokem při tvorbě plátů. Navíc mají někteří pacienti se srdečním onemocněním nízké hladiny vitamínu E a hořčíku – minerálu, který může zabránit spazmům koronárních tepen.

Aminokyseliny prospívají srdci několika způsoby. Arginin hraje úlohu při tvorbě oxidu dusíku, který uvolňuje tepenné stěny. Karnitin, látka podobná aminokyselinám, umožňuje buňkám srdečního svalu účinněji využívat energii. Stejně jako karnitin posiluje srdeční sval potravinový doplněk nazývaný koenzym Q10 tím, že snižuje jeho pracovní zátěž, a hloh zase upravuje krve srdcem. Esenciální (základní) mastné kyseliny mohou být účinné při snižování hladiny triglyceridů a udržování pružnosti tepen.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Jezte nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny, místo másla používejte polynenasycený umělý tuk, nebo rostlinný olej.
 • Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.
 • Naučte se relaxovat, meditace, taj-či nebo jóga mohou snížit frekvenci anginózních záchvatů.
 • Připojte se podle možnosti ke skupinám terapií, zkuste tam rozebrat důvody, které vedly k vašemu onemocnění, a co proti tomu děláte.
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
vitamín E dávkování 250 mg dvakrát denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
hořčík dávkování 200 mg dvakrát denně
pozor neužívejte ho, máte-li nemocné ledviny
arginin dávkování 500 mg L-argininu třikrát denně mezi jídly
doporučení užíváte-li argininový doplněk déle než měsíc, užívejte zároveň směs aminokyselin
karnitin dávkování 500 mg L-karnitinu třikrát denně mezi jídly
doporučení užíváte-li karnitinový doplněk déle než měsíc, užívejte zároveň směs aminokyselin
koenzym Q10 dávkování 100 mg dvakrát denně
doporučení užívejte při jídle, lépe se vstřebává
hloh dávkování 100 až 150 mg výtažku třikrát denně
doporučení výtažek standardizovaný na obsah nejméně 1,8 procenta vitexinu
esenciální mastné kyseliny dávkování jedna lžíce lněného oleje denně

200mg rybího tuku třikrát denně

pozor diabetici nikdy nesmějí překročit stanovenou dávku
doporučení lze vynechat, jíte-li dvakrát týdně ryby

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8:00 do 9:00 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader’s Digest Výběr (r. 2001)

Arytmie

Příznaky

 • bušení srdce nebo silné údery
 • chvění v hrudi nebo v krku
 • únava, pocity na omdlení
 • dušnost, bolest na hrudi, záchvat mdloby
 • často příznaky chybí

Arytmie je charakterizována nepravidelným srdečním tepem. Může jít jen o prchavou záležitost – třeba jen jeden vynechaný úder – nebo může mít závažnější ráz a způsobit, že srdce tepe nepravidelně nebo velice rychle či pomalu v prodloužených intervalech.

Příčiny

U mnoha lidí není příčina arytmie jasná. V některých případech ji můžeme vysledovat jako příznak srdečního onemocnění, například koronární choroby srdeční, onemocnění štítné žlázy a ledvin. Někdy ji mohou zavinit určité léky nebo porušená rovnováha draslíku nebo hořčíku v organismu. Abnormální rytmus může také vyvolat velká dávka kofeinu, alkoholu, silné kouření nebo stres.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Pacientům s arytmií často prospívají potravinové doplňky s obsahem hořčíku, protože mnozí z nich mají tohoto minerálu nedostatek. Hořčík je životně důležitý pro koordinaci nervové a svalové činnosti včetně činnosti srdečního svalu. Hloh, léčivka užívaná jako srdeční tonikum již celá staletí, je rovněž velmi prospěšný. Zvyšuje přítok krve do srdce, vydatnost srdečních stahů a upravuje srdeční rytmus. Rovněž koenzym Q10 pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a může příznivě působit hlavně u lidí, kteří již dříve prodělali infarkt nebo trpí jiným srdečním onemocněním. Rozsáhlé studie byly provedeny ke zjištění účinku rybího tuku na srdeční onemocnění. První výsledky silně svědčí pro jeho schopnost zklidňovat arytmie.

Srdeční rytmus mohou stabilizovat i další doplňky. Stopový prvek mangan pomáhá udržovat v dobrém stavu nervy a aminokyseliny taurin a karnitin zlepšují zásobení srdce kyslíkem. Bylo zjištěno, že kozinec, užívaný v tabletách, tobolkách, tinktuře (30kapek třikrát denně) nebo jako čaj, obsahuje různé látky, které stabilizují srdeční rytmus. Lékaři příležitostně předpisují potravinové doplňky s draslíkem, aby zabránili arytmii, i když většině lidí stačí – a je to pro nás lepší – jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, aby získali dostatečné zásoby tohoto minerálu.

Co ještě můžete dělat v životní stylu

 • Snižte nebo vůbec vynechte konzumaci kofeinu a alkoholu.
 • Přestaňte s kouřením. Žádný lék ani potravinový doplněk nemůže kompenzovat dlouhodobé poškození srdce kouřením.
 • Pravidelně cvičte. Aerobní pohyb (například chůze) srdce posiluje.
 • Omezte stres, jak je to jen možné. Mohou vám také pomoci různé relaxační techniky.

Fakta & Rady

 • Čaj z kozince (astragalu) může pomoci stabilizovat srdeční rytmus, ale nepijte ho příliš často. Bylinné čaje jsou velmi účinné, proto omezte příjem na tři šálky denně.
 • Nesnášíte-li chuť kozince, zkuste jiné bylinné čaje nebo tinktury. Dřišťál obsahuje složky známé jako berberiny, které mohou také zmírňovat arytmii. Andělika obsahuje směs látek potlačujících poruchy srdečního rytmu, hloh a jinan zlepšují přítok krve do srdce.
 • Mnozí lékaři doporučují jíst dvakrát týdně lososa, makrelu, sledě nebo sardinky jako pomocný prostředek ke snížení rizika zhoubných arytmií. Je to dobrý nápad, tučné ryby z chladných vod mohou být lepším zdrojem omega-3 mastných kyselin než tobolky rybího tuku, a navíc si pochutnáte.
hořčík dávkování 400 mg dvakrát denně
pozor neužívejte ho, máte-li nemocné ledviny
hloh dávkování 100 až 150 mg výtažku třikrát denně
doporučení výtažek standardizovaný na obsah nejméně 8 procent vitexinu
koenzym Q10 dávkování 50 mg dvakrát denně
doporučení užívejte při jídle, lépe se vstřebává
rybí tuk dávkování 100 mg třikrát denně
pozor diabetici nikdy nesmějí překročit stanovenou dávku
připomínka jíte-li aspoň dvakrát týdně ryby, nemusíte užívat
mangan dávkování 20 mg každé ráno
doporučení bývá často obsažen v multivitaminech
aminokyseliny dávkování 1500 mg L-taurinu dvakrát denně

500 mg L-karnitinu třikrát denně

pozor neužívat v těhotenství a při kojení
doporučení k dlouhodobému užívání zkuste směs aminokyselin
kozinec dávkování 400 mg dvakrát denně nebo tři šálky čaje denně
doporučení obsahuje 0,5 procenta glukosidů a 70 procent polysacharidů

Všechny uvedené doplňky lze užívat současně a jako doplněk farmakologické léčby, ale lékař musí určit, které jsou vhodné právě pro vás a v jakém pořádku a množství je máte užívat. Účinek se může projevit již během týdne, ale většinou je zapotřebí je užívat déle. Je důležité pamatovat si, že některé formy arytmie mohou být velmi závažné.

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8:00 do 9:00 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r.2001)

Astma

Příznaky

 • napětí, ale ne bolest v hrudníku
 • sípavé a pískavé dýchání
 • obtížné dýchání a „krátký dech“, stav se zlepšuje vsedě
 • kašel, často s velmi obtížným vykašláváním
 • neklid a nespavost

Astma je onemocnění, při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a omezují proudění vzduchu a tím i dýchání. Při astmatickém záchvatu se zúží i nejmenší dýchací cesty – bronchioly. Tento stav je vyvolán uvolněním histaminu, který zvyšuje otok i zánět a silné vylučování hlenu. I když mnoho astmatických záchvatů má lehký průběh a je možné je zvládnout doma, při těžkých záchvatech se postižený dusí a jeho stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny

Astmatický záchvat mohou vyprovokovat vnější i vnitřní faktory a někteří nemocní jsou citlivý na obojí. Mezi vnější příčiny patří alergeny, například srst domácích zvířat, potraviny, pyl, roztoče, hmyzí bodnutí, tabákový kouř a různé látky znečišťující prostředí. Vnitřní příčiny jsou obvykle hůře rozpoznatelné a bývá obtížné se jich vyvarovat, patří sem stres, strach, změny teploty, fyzická námaha a infekce dýchacích cest.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Lidé trpící astmatem mohou mít nedostatek klíčových nutričních látek, jako je vitamin C, hořčík a vitamin B6. Vitamin C jako hlavní antioxidant přítomný ve sliznici dýchacích cest, pravděpodobně okamžitě zahajuje boj s vdechnutými oxidanty. Kromě toho může zadržet alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histamin. Vitamín C je účinný i v prevenci záchvatů vyvolaných tělesnou námahou. Podle některých studií může užití dávky vitamínu C před námahou zabránit záchvatu. Hořčík může zabránit záchvatu tím, že znemožní stahy průduškových svalů. Jiné studie ukázaly, že vitamin B6 zlepšuje sípavé dýchání a jiné příznaky astmatu.

Flavonoid kvercetin má dva hlavní účinky: brání uvolňování histaminu a jako antioxidant neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou způsobit zánět průdušek. Tučné ryby jako, treska, losos a makrela stejně jako rybí tuk, mohou přispět k ochraně před astmatem svým obsahem omega-3 mastných kyselin, o nichž se předpokládá, že mají protizánětlivé účinky. Léky na odkašlání, jako je lékořice, mohou rovněž nemocným ulevit stejně jako některé další léčivky, například tymián, yzop, jitrocel a česnek.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Udržujte domácnost čistou, bez prachu a pylu, vyhýbejte se tabákovému kouři.
 • Vyhýbejte se kočkám, jejich srst vyvolává silnou alergii.
 • Buďte klidní, zvládnutí stresu pomáhá v boji proti astmatu.
 • Každou chřipku a nachlazení musíte důkladně doléčit, abyste snížili riziko záchvatu.
 • V zimě noste přes ústa a nos šátek, aby se vdechovaný vzduch ohřál.
 • Veďte si deník, pomůže vám zjistit, co vyvolává záchvaty.
 • Pijte nejméně osm sklenic vody denně, aby se zředil hlen.

Fakta & Rady

 • Látky obsažené v zeleném čaji mohou omezovat zánět dýchacích cest, který se objevuje při astmatickém záchvatu. Šálek čaje může uklidnit i ulevit. Denně můžete vypít několik šálků v kombinaci s dalšími léčivkami a doplňky.
 • Jóga je vynikající cvičení pro astmatiky, prohlubuje dýchání a pomáhá správnému uvolnění.
 • Jednoduchý vynález – peak flow meter (přístroj na měření vrcholového průtoku vzduchu při výdechu) – umožní zjistit, jak rychle a silně vypuzujete vzduch z plic. Při porovnání s tabulkami a předchozími vyšetřeními u lékaře lze předpovědět záchvat až dva dny předem.
 • Některým astmatikům může pomoci cibule. Cibulová šťáva má antibiotické účinky a pomáhá uvolňování průdušinek.
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
hořčík dávkování 300 mg dvakrát denně
doporučení užívejte šest týdnů, abyste dosáhli účinné hladiny
vitamin B6 dávkování 50 mg dvakrát denně
doporučení zvláště důležitý při užívání teofylinu
kvercetin dávkování 500 mg třikrát denně
doporučení užívejte 20 minut před jídlem, bývá v doplňcích s vitamínem C
rybí tuk dávkování dvě lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
lékořice dávkování 200 mg standardizovaného extraktu třikrát denně
pozor poraďte se s lékařem, než začnete doplňky s lékořicí užívat, zvyšuje krevní tlak

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8:00 do 9:00 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Bolest hlavy a migréna

Příznaky

Tenzní bolesti hlavy

 • trvalá bolest celé hlavy nebo její části
 • bolestivá místa na šíji a v horních zubech

Nakupené tenzní bolesti hlavy

 • intenzivní pulzující bolest na jedné straně hlavy, k níž dochází několikrát denně v období i několika měsíců

Migréna

 • intenzivní pulzující bolest, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé polovině hlavy či v celé hlavě
 • nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost
 • časté varovné příznaky – barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, záchvaty, pocení, mrazení, únava, otok tváře a podrážděnost

Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou tzv. tenzní nebo vazomotorické bolesti, tvořící téměř 90 procent bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy, záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky.

Příčiny

Většina bolestí hlavy je vyvolávána svalovým napětím (proto název tenzní). Přesná příčina migrenózních bolestí není dosud známa, předpokládá se však, že podnětem k ní jsou spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku. Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži.

Vyvolávající faktory, které mohou být příčinou tenzních i migrenózních bolestí, jsou velmi rozmanité. Patří k nim určité druhy potravin, stres, nedostatek spánku, změny počasí nebo ostré světlo. Dalšími příčinami mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, chemické látky ze zevního prostředí, kouření a pohyb v zakouřených prostorách aj.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Doplňky dokážou zabránit počátečním příznakům, ale k potlačení rozvinutých bolestí jsou většinou nutná klasická analgetika. Každý, kdo trpí silnými bolestmi hlavy nebo migrénou, by měl dlouhodobě užívat hořčík a vápník k udržení zdravých cév a snížení svalového napětí. Řimbaba dokáže snížit frekvenci a intenzitu bolestí hlavy, užíváte-li ji několik měsíců. 5-HTP, jedna z forem aminokyseliny triptofanu a základní stavební kámen serotoninu, může zabránit příznakům stejně účinně jako klasický lék: například nauzea (nevolnost s pocity na zvracení) vymizí asi během dvou týdnů, léčba však musí trvat několik měsíců.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Najděte a odstraňte vyvolávající faktory migrény nebo bolestí hlavy.
 • Zkuste jógu ke zvládnutí stresu.
 • Pijte šest až osm sklenic vody denně, hodně choďte a cvičte.
 • Cvičte hluboké dýchání, které zvyšuje zásobení mozku kyslíkem.
 • Zkuste jíst ovoce nebo zeleninu pětkrát denně.

Fakta & Rady

 • Určité potraviny a nápoje, zvláště ty, které obsahují sloučeniny známé jako aminy, jsou nechvalně známé jako vyvolávající příčiny migrény. Trpíte-li migrénou, zkuste vynechat zralé sýry, cibuli, nakládanou zeleninu, ořechy, uzené maso, červené víno, pivo, kyselou smetanu, čerstvé kynuté pečivo, citrusové ovoce, rajčata, kofeinové nápoje a vejce. Často bývá za příčinu vyvolání záchvatu považována čokoláda, ale podle nových studií tomu tak není.
 • Zařazení ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny pozměňují chemické látky obsažené v krvi a snižují riziko cévních spazmů spojovaných s migrénou.
 • Léčení bolesti hlavy acylpyrinem nebo jinými analgetiky porušuje časem přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest.
hořčík/vápník dávkování 200 mg hořčíku a 500 mg vápníku dvakrát denně
doporučení užívejte při jídle, bývají k dostání v jednom doplňku
řimbaba dávkování 250 mg výtažku každé ráno
pozor v těhotenství neužívejte
doporučení výtažek standardizovaný na obsah nejméně 0,4 procenta partenolidu
5-HTP dávkování 100 mg třikrát denně
doporučení užíváte-li antidepresiva, poraďte se s lékařem
riboflavin dávkování 200 mg každé ráno
připomínka nejprospěšnější při chronické migréně
heřmánek dávkování asi tři šálky čaje denně
připomínka dostání i v tobolkách a tinktuře
kozlík (valeriana) dávkování 250 mg výtažku dvakrát denně
doporučení užívejte výrobky standardizované na obsah 0,8 procenta kyseliny valerové (valerenové)
drmek dávkování půl lžičky tinktury dvakrát denně ve vodě, nebo 225 mg výtažku v prášku, v tabletě nebo tobolce dvakrát denně
doporučení užívejte výtažek standardizovaný na obsah nejméně 0,5 procenta agnusidu
pampeliška dávkování k posílení jater: 500 mg práškového extraktu y kořene třikrát denně

proti zácpě: šálek čaje třikrát denně

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Bolesti v zádech

Příznaky

 • bolesti a ztuhlost podél páteře, zvláště při pohybu
 • ostrá bolest v horní nebo dolní části zad nebo vystřelující dolů do nohy
 • zničující bolest po cvičení nebo po zvýšené námaze
 • bolesti a nepříjemné pocity po dlouhém stání nebo sezení

Nejčastěji bývá postižena dolní bederní část páteře, která podpírá téměř celou váhu těla. Zánětlivý proces, sebemenší poranění obratlů, chrupavek, nervů nebo svalů spojených s páteří může vyvolat bolest.

Příčiny

Většina bolestí v zádech je následkem svalového napětí nebo namožení. Potíže může také způsobit vadné držení těla, oslabení kostí nebo chrupavek, uskřinutý nerv nebo i stres. Chronickou bolestí v zádech se projeví i artritida nebo osteoporóza.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Než začnete užívat některé doplňky, nechte se vyšetřit lékařem, aby zjistil, není-li vhodný chirurgický zákrok nebo jiná léčba. Doplňky se zaměřují na posílení kostí a svalů, omezují zánět a zklidňují bolesti. Účinky se mohou projevit již v prvním týdnu.

Lidé se sklonem k bolesti v zádech by měli začít s vitamíny a minerály, které posilují kosti a chrupavky, jako je například vápník, hořčík, mangan a vitamíny C a D. Potom by měli zkusit jednotlivé doplňky nebo jejich kombinace. V některých nemocnicích s podáváním bromelinu, ananasového enzymu, omezujícího zánět a bolesti po úrazu, sportovních poraněních a při artritidě. Glukosamin pomáhá. Glukosamin pomáhá při tvorbě chrupavky, tedy i meziobratlových plotének. Kůra z vrby bílé účinkuje proti bolesti – podobně jako aspirin, ale s menšími vedlejšími účinky. Rybí tuk bohatý na omega-3 mastné kyseliny má rovněž protizánětlivé a protibolestivé účinky. Všechny tyto doplňky mohou snížit spotřebu klasických léků a kromě kůry z vrby bílé se mohou užívat zároveň s nimi.

K dalším vhodným doplňkem patří S-adenosylmetionin (SAM), forma aminokyseliny metioninu, která posiluje svaly a podporuje stavbu kolagenu (200 mg třikrát denně), boswelie, rostlinný prostředek y Indie, který má protizánětlivé účinky (150 mg kyseliny boswelové třikrát denně), dále niacin (nikotinamid) forma niacinu účinná při artritických bolestech zad (500 mg třikrát denně). Léčivka unkárie (400 mg třikrát denně) může někdy snižovat zánětlivé bolesti při artritidě nebo při degenerativních změnách, jako je spondylóza. Při ústřelu někdy pomáhá třezalka (300 mg výtažku třikrát denně).

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Vhodná obuv pomáhá zlepšit držení těla.
 • Zkuste léčebné masáže, chiropraktickou terapii, osteopatickou léčbu nebo elektroléčbu.
 • Při zvedání břemen se neshýbejte bez pokrčení v kolenu.
 • Seďte na židli, která má oporu v dolní části zad, častěji se protáhněte.

Fakta & Rady

 • Volně prodejné léky proti bolesti mohou být velmi účinné i při bolestech zad a krku, ale mohou mít vedlejší účinky, například krvácení ze žaludku nebo střev. Přírodní doplňky jsou bezpečnější a mohou omezit nebo zcela vyloučit užívání běžných léků.
 • Při bolestech v zádech lékaři doporučují týden nebo dva klidu na lůžku. Nové výzkumy však ukazují, že nemáte-li vyhřezlou ploténku (což je velmi bolestivé onemocnění), může vám stačit, pouze jeden nebo dva dny na lůžku.
 • Posilování břišních svalů pomáhá v prevenci poranění zad. Podle nejnovějších studií je nejlepším cvičením k posílení břišních svalů částečné zvedání trupu do polovičního sedu s koleny ohnutými do pravého úhlu, protože nejméně zatěžuje dolní část zádových svalů. Zdvihání do plného sedu může poškodit záda.
vápník/hořčík dávkování 600 mg vápníku a 250 mg hořčíku denně
doporučení lze dostat i v přípravku na stavbu kostí
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
vitamin D dávkování 10 mcg denně
pozor neužívejte vyšší dávku než 25 mcg denně, může být toxická
mangan dávkování 20 mg denně po dva týdny
doporučení po dvou týdnech snižte na 10 mg denně
bromelin dávkování 500 mg třikrát denně na lačno
připomínka měla by mít obsah 6000 GDU nebo 9000 MCU denně
kůra vrby bílé dávkování jednu až dvě tablety či tobolky několikrát denně
doporučení tablety standardizované na obsah 15 procent salicinu, neužívejte s jinými analgetiky
rybí tuk dávkování dvě lžičky denně dodají 2 g omega-3 mastných kyselin
doporučení užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem, vegetariáni mohou užívat lžíci lněného oleje

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Cukrovka

Příznaky

 • nadměrná zátěž
 • časté a nadměrné močení
 • pocit nadměrné únavy a slabosti
 • neplánovaný váhový úbytek
 • pomalé hojení oděrek a ran
 • opakující se infekce – hlavní afty a záněty močových cest
 • rozmazané vidění
 • pocity snížené citlivosti a brnění v končetinách

V organismu pacientů s cukrovkou se nevytváří v dostatečném množství inzulin, hormon řídící přeměnu cukrů v těle, nebo není účinné využíván. Tato situace vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Během času může tato nerovnováha vést k onemocnění srdce nebo ledvin, k poškození nervů, ztrátě zraku a jiným komplikacím. Známe dva typy cukrovky: inzulin dependentní (diabetes I. typu), který se obvykle vyvíjí před třicátým rokem věku a je méně častý, a inzulin non dependentní (diabetes II. typu), který se obvykle objevuje až po čtyřicátém roce a tvoří asi 90 procent tohoto onemocnění.

Příčiny

Diabetes I. typu vzniká, když slinivka přestane vytvářet inzulin. Nikdo přesně neví, proč k tomu dochází, ale někteří vědci se domnívají, že to způsobuje virus nebo autoimunitní reakce, při níž tělo napadne vlastní pankreatické buňky. Nemocní s diabetem I. typu musí celoživotně užívat inzulin. Diabetes II. typu se vyvíjí z rezistence na inzulin – slinivka může inzulin vylučovat., ale tělesné buňky na něj dostatečně neodpovídají. Nejběžnější příčinou diabetu II. typu je obezita. Genetický faktor může ovšem přispět ke vzniku obou těchto typů cukrovky.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Doplňky se mohou užívat současně s předepsanými léky u obou typů cukrovky. Při užívání některých doplňků může být nezbytné poněkud změnit dávkování inzulinu nebo léků, které snižují hladinu krevního cukru, užívaných při diabetu II. typu. Změnu dávkování musí ovšem schválit ošetřující lékař.

B vitaminy pomáhají v tvorbě enzymů, které přeměňují glukózu na energii, a mohou zabránit poškození nervů. Chrom snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu v krvi. Gymnema sylvestre – indická bylina – zlepšuje kontrolu krevního cukru a může někdy snížit i potřebu inzulinu. Rybí tuk může především zvyšovat hladinu HDL (prospěšného cholesterolu) v krvi a tím snižovat riziko aterosklerotického srdečního onemocnění. Antioxidanty jsou účinné v prevenci poškození nervů, očí a srdce.

Mnozí diabetici mají nízkou hladinu hořčíku a zinku, které pomáhají organismu využívat inzulin a přispívají k hojení ran (vysoká hladina glukózy v krvi tuto funkci porušuje). Při dlouhodobém užívání zinku je nutné přidat zároveň měď. Borůvka pomáhá v prevenci diabetického poškození očí a aminokyselina taurin může bránit abnormálnímu srážení krve, nebezpečnému při srážení krve, nebezpečnému při srdečním onemocnění.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Pravidelně se pohybovat a cvičit. U těch, kteří týdně při pohybu spálí více než 3500 kcal, je pravděpodobnost vzniku diabetu II. typu poloviční. Lidem s cukrovkou I. typu pohyb rovněž prospívá.
 • Úbytek na váze je důležitou prevencí vzniku diabetu II. typu.
 • Jezte celá zrna, ovoce a zeleninu, abyste udrželi krevní cukr pod kontrolou.

Fakta & Rady

 • Pacientům s cukrovkou může prospívat přidání sóji v dietě. Sójové výrobky, k nim patří sójová mouka, sójové mléko a tofu, mohou zlepšit kontrolu krevního cukru, chránit před vznikem aterosklerotického srdečního onemocnění a zmírňovat zátěž ledvin.
 • Léčivka jinan dvoulaločný účinkuje příznivě na vedlejší příznaky cukrovky, brání nervovému poškození a nedostatečnému krevnímu oběhu v končetinách. Pozorujete-li známky těchto komplikací nebo máte potíže s udržováním hladiny krevního cukru, zkuste užívat výtažek jinanu v dávce 40 mg třikrát denně.
 • U diabetu II. typu se předpokládá, že vitamin E nejen brání zvyšování hladiny volných radikálů spojeného s cukrovkou, ale zlepšuje také kontrolu krevního cukru posílením účinku inzulínu.
vitamin B

komplex

dávkování jedna tableta denně při jídle
doporučení užívejte B-50 komplex, obsahující 50 mcg vitamínu B12 a biotinu,

400 mcg kyseliny listové a 50 mg ostatních vitaminů B

chrom dávkování 200 mg denně při jídle
pozor může změnit potřebu inzulinu, poraďte se s lékařem
hořčík dávkování 300 mg dvakrát denně
pozor neužívejte, máte-li nemocné ledviny
zinek dávkování 30 mg denně
doporučení kupujte doplňky obsahující nejméně 2 mg mědi
Gymnema sylvestre dávkování 200 mg výtažku dvakrát denně
pozor může změnit potřebu inzulinu, poraďte se s lékařem
rybí tuk dávkování dvě lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
antioxidanty dávkování 1000 mg vitamínu C, 400IU vitamínu E a 15 mg alfa-lipoové kyseliny vždy ráno
pozor než začnete alfa-lipoovou kyselinu užívat, poraďte se s lékařem, může ovlivnit váš krevní cukr
borůvka dávkování 160 mg výtažku dvakrát denně
doporučení výtažek standardizovaný na obsah 25 procent antokyanosidů
taurin dávkování 500 mg L-taurinu dvakrát denně na lačno
doporučení užíváte-li déle než měsíc, přidejte směs aminokyselin

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Deprese

Příznaky

 • trvale smutná a otupělá nálada
 • ztráta potěšení y běžných aktivit včetně sexu
 • porucha spánku, pokles energie, únava
 • špatná, nebo naopak narůstající chuť k jídlu, váhový úbytek nebo přírůstek
 • pocity viny, sebepodceňování a bezmoci
 • nesnadné soustředění, podrážděnost, plačtivost
 • nejrůznější chronické bolesti a potíže
 • myšlenky na smrt a sebevraždu

Deprese není jen pocit rozladěnosti a skleslosti, je to někdy zničující onemocnění ovlivňující život postiženého ve fyzické, psychické i citové oblasti. Ovlivňuje nejen sebepodceňování a vnímání jiných lidí, ale znesnadňuje i běžné životní aktivity. Existují různé formy deprese, od mírných depresivních stavů (známých také jako dystymie), střídajících se s radostně povznesenými stavy, až ke stavům hluboké beznaděje (manická deprese). Nejtěžší formou je melancholie, která může vést k sebevražedným myšlenkám a k naprosté neschopnosti nemocného vykonávat jakoukoli činnost.

Příčiny

Deprese nemají jednotnou příčinu, jednou z nich je podle odborníků nerovnováha hladin mozkových chemických látek – neurotransmiterů, chemických „poslíčků“ vedoucích vzruch od jedné nervové buňky ke druhé. Depresivní epizoda může být vyvolána úmrtím drahé osoby, rozvodem, život ohrožující nemocí, ztrátou zaměstnání i jiným i závažnými událostmi. Potravinové alergie, nedostatek různých živin a jiných nutričních látek, reakce na léčbu (například na beta-blokátory užívané v kardiologii), stres, nadměrné požívání alkoholu nebo drog – to vše může přispět k depresi. Neschopnost zvládnout kritické situace nebo pocity viny mohou rovněž spolupůsobit. Charakteristickým typem deprese je sezonní deprese, postihující některé citlivé osoby v zimním období z nedostatku denního světla. Nedostatek slunce u nich vyvolává smutek, letargii a únavu, postižení se uzavírají do sebe a nevzpamatují se dříve, než se opět prodlouží den.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Těm, kteří užívají antidepresiva, mohou často pomáhat vitamíny a minerály. Můžete přidat i léčivé byliny nebo 5-HTP (hydroxytryplofan) – ne však obojí. Nesmíte však zvolit žádné kombinace s předepsanými léky bez porady s lékařem. Nikdy také bez jeho souhlasu nepřerušujte předepsané léčení.

S depresí bývají spojeny také nízké hodnoty vitaminu B a vitaminu C. tyto vitamíny hrají roli při tvorbě neurotransmiterů v mozku a mohou zvyšovat účinnost antidepresivních léků. Vápník a hořčík uklidňuje nervy a mohou zvláště pomáhat v případech, kdy deprese ruší spánek. Čaje a tinktury z meduňky a rozmarýnu rovněž uvolňují napětí.

Třezalka může být bezpečnou alternativou ke klasickým lékům, které mívají vedlejší účinky. Nikdy se však nesmí užívat zároveň s léky proti depresi! U lidí nad 50 let bývá v boji proti depresím účinnější jinan dvoulaločný než některé klasické léky. 5-HTP je formou kyseliny tryplofanu, která zvyšuje hodnoty serotoninu v mozku a upravuje náladu. Trpíte-li úzkostnými stavy, můžete se souhlasem svého lékaře užívat kavu jako samostatný lék nebo společně s třezalkou, jinanem a 5-HTP.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Pravidelně cvičte, je to nejlepší antidepresivum.
 • Přestaňte kouřit, nepijte nadměrné množství kávy a alkoholu.
 • Vyhledejte psychologickou poradnu. Mnohé současné léčebné techniky mohou pomoci přerušit bludný kruh depresivních pochodů.

Fakta & Rady

 • Krocan, losos a mléčné výrobky obsahují aminokyselinu tryptofan, proto jejich zařazení do jídelníčku při depresích může být prospěšné. Nízká hladina tryptofanu snižuje v mozku tvorbu neurotransmiterů serotoninu, který pomáhá regulovat náladu. Ženy mohou být na nedostatek tryptofanu zvláště citlivé.
 • Ženy trpící depresemi mývají křehké kosti, protože nerovnováha chemických látek v mozku může být spojena s redukcí hustoty kostní tkáně. Toto zvýšené riziko osteoporózy lze vyrovnat užíváním 10 mcg vitaminu D denně, s mimořádnou dávkou vápníku a hořčíku.
 • Podle současné studie může pomoci po osmi týdnech užívání i kyselina listová.
vitamin B

komplex

dávkování jednu tabletu každé ráno při jídle
doporučení hledejte přípravek B-50 komplex s 50 mcg vitamínu B12 a biotinu,

400 mcg kyseliny listové a 50 mg ostatních B vitaminů

vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
vápník/hořčík dávkování 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku jednou až dvakrát denně
doporučení večer si můžete vzít k podpoře spánku zvláštní dávku
třezalka dávkování 300 mg výtažku třikrát denně
doporučení standardizovaný na 0,3 procenta hypericinu
5-HTP dávkování 100 mg třikrát denně
pozor bez konzultace s lékařem neužívejte déle než tři měsíce
jinan

(Gingko biloba)

dávkování 80 mg výtažku třikrát denně
doporučení standardizovaný na obsah minimálně 24 procent flavonovaných glykosidů
kava dávkování 250 mg extraktu třikrát denně
doporučení standardizovaný na obsah nejméně 30 procent kavalaktonů

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Chronický únavový syndrom

Příznaky

 • trvalá nebo stále se vracející únava po dobu nejméně šesti měsíců, nezmírní se ani po spánku nebo odpočinku
 • úbytek paměti, neschopnost soustředění, bolest hlavy
 • zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, chrapot, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží
 • přetrvávající svalová bolest spolu s výše popsanými příznaky může svědčit pro fibromyalgii

Vyznačuje se pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání. Nemocní mají poruchy spánku, špatně se soustředí a nezvládají své denní úlohy, mnozí trpí skrytou depresí. Lékaři se stále nemohou shodnout, je-li únavový syndrom specifické onemocnění nebo soubor spolu nesouvisejících příznaků. Syndrom chronické únavy bývá někdy diagnostikován jako fibromyalgie – podobné onemocnění provázené však nejvíc bolestmi ve svalech. Obě tyto choroby postihují častěji ženy než muže.

Příčiny

Určitou roli může hrát oslabená imunitní odpověď organismu. Lidé s tímto onemocněním mívají často i jiné poruchy imunity, asi 65 procent tvoří alergici (ve srovnání s 20 procenty postižených v celkové populaci) a někteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je lupus, při kterém imunitní systém napadá zdravé tkáně vlastního organismu.

Mnozí pacienti uvádějí, že před vypuknutím únavových obtíží prodělali chřipku, a příznaky opravdu připomínají vleklé virové onemocnění. Mezi podezřelé infekční činitele patří virus Epstein-Barrové (vyvolávající mononukleózu) a candida (častá příčina kvasinkových onemocnění). Tyto infekce mohou mít vážnější následky, je-li organismus podvyživený a stresovaný. Chronický únavový syndrom se také připisuje vlivu toxinů ze znečištěného životního prostředí, nízkému krevnímu tlaku, zánětu mozku a abnormální hormonální hladině.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Jakýkoliv nedostatek důležitých nutričních látek může vyvolat únavu, proto k doplňkům uvedeným v tabulce užívejte některý účinný multivitaminový a multiminerální přípravek. Začněte s vitaminem C, karotenoidy a třezalkou, která má velmi účinné protivirové vlastnosti. Jinou léčivkou zvyšující imunitu je echinacea (třapatka) – můžete ji střídat s kozincem, který má rovněž antivirové a imunitu zvyšující účinky, dále pau d´arco (tabebuina), která bojuje s infekcí, nebo posilující vodilkou. Při svalových křečích užívejte hořčík. Lékořice a sibiřský ženšen posilují nadledvinky, které vylučují hormony (například kortizol) neutralizující stres. Pozitivní účinek doplňků se objevuje asi za čtyři týdny.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Jezte zdravou stravu, v níž by mělo být aspoň pět kusů ovoce nebo zeleniny denně.
 • Vyzkoušejte meditační techniky, jako je meditace a jóga.
 • Snažte se dobře spát.

Fakta & Rady

 • V současné době se uskutečňuje výzkum vlivu koenzymu NADH (látky účastnící se přeměny energie) na únavový syndrom. Podle nedávné studie v USA uváděli nemocní, kteří užívali NADH 18 měsíců, zlepšení příznaků.
 • Vynikající účinky může mít mírné aerobní cvičení. Po dvanáctitýdenním programu, zahrnujícím procházky, plavání či jízdu na kole 5 až 30 minut denně, se 55 procent nemocných cítila „mnohem“ nebo „podstatně“ lépe. Velká zátěž však může způsobit zvrat k horšímu, proto postupujte velmi pomalu.
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
připomínka objeví-li se průjem, snižte dávku
karotenoidy dávkování dvě tablety smíšených karotenoidů denně při jídle
připomínky tableta by měla obsahovat 15 mg karotenoidů
třezalka dávkování 300 mg výtažku třikrát denně
připomínka výtažek standardizovaný na obsah 0,3 procenta hypericinu
echinacea

(třapatka)

dávkování 200 mg výtažku jednou denně
připomínka standardizovaný obsah nejméně na 3,5 procenta echinakosidů
hořčík dávkování 400 mg jednou týdně
připomínka užívejte při jídle, objeví-li se průjem, snižte dávku
sibiřský ženšen dávkování 100 až 300 mg dvakrát denně
připomínka standardizovaný na obsah nejméně na 0,8 procenta eleuterosidů
lékořice dávkování 200 mg třikrát denně
pozor užíváte-li léky na snížení krevního tlaku, poraďte se s lékařem
připomínka přípravek standardizovaný na obsah 22 procent glycyrizinu nebo glycyrizinové kyseliny, může zvyšovat krevní tlak
kozinec

(astragalus)

dávkování 200 mg standardizovaného výtažku dvakrát denně
připomínka střídejte v třítýdenních cyklech s echinaceou a tabebuiou
tabebuia

(pau d´arco)

dávkování 200 mg dvakrát denně
pozor neužívat v těhotenství a při kojení
připomínka standardizovaný na obsah 3 procent naftochinoidů

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Nespavost

Příznaky

 • nesnadné usínání
 • neschopnost souvisle spát
 • příliš časté probouzení

Někteří lidé se domnívají, že nespavost znamená neschopnost usnout, je to však také neschopnost spát bez častého probouzení a nebudit se dříve, než potřebujeme. Problémy se spaním a usínáním trvající několik nocí nebo týdnů jsou často vázány na stres a rozčilení. Někdy se však nespavost stane chronickou záležitostí, která může trvat měsíce i léta.

Příčiny

Nespavost je pokládána za příznak četných skrytých a těžko rozpoznatelných stavů. Stravovací návyky a způsob života, závažné nemoci, působení léků, bolest a někdy i špatná postel, to vše může přispívat k nespavosti. U některých lidí pochází nespavost z trvalého napětí, úzkostných stavů a deprese. Odhalení základní příčiny může být přímo detektivní práce, ale je to nejlepší způsob jak nespavost vyléčit.

Jak mohou pomáhat vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny formou potravinových doplňků

Doplňky, které zde uvádíme, by měli přinést okamžitou úlevu. Není-li doporučeno jinak, lze většinu z nich užívat současně asi 45 minut předtím, než jdete spát. Nejprve zkuste každý prostředek zvlášť, abyste ujistili, zda na vás účinkuje.

Podle četných studií je kozlík (valeriana), jedna z nejlépe prozkoumaných léčivek, velmi účinným prostředkem pro spaní. U někoho účinkuje lépe v kombinaci s jinými uklidňujícími léčivkami, například s heřmánkem nebo kavou a mučenkou. Tyto doplňky, ať už užíváte v tabletách, tobolkách, tinkturách nebo v čaji, vám pomohou se uvolnit, zmírňují stres a usnadňují tak usínání.

Za určitých okolností může vést k nespavosti nedostatek určitých důležitých látek, zvláště vápníku, hořčíku nebo vitaminu B6, jejich doplnění může problém vyřešit nebo alespoň usnadnit jeho odstranění. Niacin (jeden z vitamínů B) užívaný společně s vitaminem B6 společně s 5-HTP (formou aminokyseliny tryplofanu), která zvyšuje hladinu serotoninu, jenž navozuje spánek. 5-HTP je dobru alternativou k rostlinným lékům.

K ostatním rostlinám, které se užívají jako prostředky ke spaní, patří kalifornský mák, chmel, meduňka, lipový květ a sporýš lékařský. Přelijte asi 250 ml vroucí vody 10 g sušených bylin, které jste si vybrali, nechte je 10 minut louhovat a sceďte. Čaj vypijte před spaním. Někdy pomáhají i třezalkové tablety.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Dodržujte pravidelný režim spánku i o víkendech.
 • V posteli pouze spěte, nečtěte tam, ani nesledujte televizi.
 • Pravidelně se pohybujte nebo cvičte (ne však večer), pomáhá to zbavit se stresu.
 • Nepijte alkohol, nekuřte a vynechte kofeinové nápoje.
 • Během dne a před spaním zkuste meditaci.
 • Před spaním se vykoupejte v horké vodě s přísadou 10 kapek levandulového oleje.
 • Vypijte před spaním šálek horkého mléka s medem.
 • Zkuste spát na polštáři naplněném uvolňujícími rostlinami, pozor však na alergii!

Fakta & Rady

 • Neužívejte přírodní prostředky na spaní spolu s klasickými sedativními léky, mohlo by dojít k nadměrné ospalosti.
 • Neužívejte povzbuzující léčivky, které vás udržují v bdělém stavu – například ženšen, guaranu, kolové oříšky a zázvor.
 • Zdravotnické autority v Německu a jiných zemích uznávají heřmánek a jiná rostlinná sedativa za skutečné léky. Lékaři je často předepisují a dokonce jsou hrazeny pojišťovnou.
 • Podle výzkumu bylo zjištěno, že čtyřicetiminutová ostrá chůze čtyřikrát týdně pomáhala sledovaným nejen usnout, ale i zdravě spát po celu noc.
kozlík dávkování 250 až 500 mg výtažku
doporučení užívejte před spaním, začněte nízkou dávkou a zvyšujte podle účinku, střídejte s 5-HTP
vápník/hořčík dávkování 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku
doporučení užívejte před spaním při jídle, někdy jsou k dostání v jednom doplňku
vitamín B6 / niacin dávkování 50 mg B6 a 500 mg nikotinamidů
doporučení užívejte společně před spaním
heřmánek dávkování 2 lžičky sušené léčivky na šálek čaje
připomínka mírný prostředek, který lze užívat každodenně i s jinými uklidňujícími doplňky
kava dávkování 250 mg výtažku
doporučení užívejte před spaním, extrakt standardizovaný na nejméně 30 procent kavalaktonů
5-HTP dávkování 100 mg 5-HTP (5-hydroxytryptofanu) před spaním
doporučení zvláště účinný s vitaminem B6 nebo hořčíkem, alternativa k rostlinným prostředkům

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Rakovina

Prevence a léčení

Nejlepší ochranou proti rakovině je zdravá strava, ale určitou prevenci mohou poskytovat i některé potravinové doplňky. Jiné mohou podpořit klasickou léčbu a pomoci zmírňovat její nepříjemné vedlejší účinky.

V průmyslově vyspělých zemích je pravděpodobné, že v určitém životním období se u jednoho ze tří lidí vyvine rakovina. Bylo však zjištěno, že v 70 procentech případů by se dalo jejímu vzniku zabránit změnou způsobu života.

BUJENÍ ABNORMÁLNÍCH BUNĚK

Jsou-li v těle procesy rozmnožování nebo dělení buněk narušeny, buňky bují nahodile a poškozují zdravé tkáně. Imunitní systém za normálních okolností tyto změny zjistí a bující buňky zničí, ale z abnormální buňky, která tomuto dohledu unikla, může vzniknout nádor.

Nádorové buňky mohou proniknout do oběhu a krví nebo lymfou se rozšířit do dalších částí těla. Pokud se stav neléčí, mohou rakovinné buňky převážit nad normálními, odčerpat z těla životně důležité látky a způsobit život ohrožující onemocnění.

ÚLOHA VOLNÝCH RADIKÁLŮ

Dosud není zcela jasné, proč se zdravé buňky mění na rakovinné, ale je známé, že molekuly volných radikálů mohou poškodit genetický materiál v buňkách a porušením dělení buněk vyvolat zhoubný proces.

Hodnoty volných radikálů vznikajících při normálním metabolismu jsou dobře kontrolovány, ale její tvorba vzrůstá působením škodlivin, jako je kouření, nesprávná výživa, nadměrné pití alkoholu a přílišné slunění. Normální dělení buněk může být také porušeno určitými viry, stresem a dědičnými faktory.

CO DĚLAT PRO SNIŽOVÁNÍ RIZIKA

 • Udržujte přiměřenou tělesnou váhu. Tuky mají tvořit jen třetinu denního příjmu kalorií.
 • Jezte nejméně pětkrát denně ovoce nebo zeleninu (včetně tepelně upravených rajčat), protože vám dodávají antioxidanty.
 • Jezte více vlákniny. Odstraňuje z těla karcinogenní látky.

INDEX TĚLESNÉ HMOTNOSTI

Chcete-li zjistit, zda máte nadměrnou váhu, vypočítejte svůj index hmotnosti, svou váhu v kilogramech vydělte druhou mocninou své výšky v metrech. Index má být v dospělosti 20 až 25.

ČEHO SE VYVAROVAT

 • Kouření. Je to hlavní příčina rakoviny plic a zvyšuje rizika vzniku rakoviny jícnu, hrtanu, žlučníku, žaludku, slinivky a děložního hrdla.
 • Nesluňte se bez ochrany. Nadměrné slunění může vést k rakovině kůže.
 • Nejezte více než 80 g červeného masa denně. Zvyšuje riziko rakoviny střev.
 • Nejezte příliš mnoho solených uzenin nebo grilovaných potravin. Vysoký příjem soli bývá spojován s rakovinou žaludku a grilovaná strava obsahuje množství karcinogenů.
 • Nepijte mnoho alkoholu, udržujte jeho konzumaci v bezpečných hranicích.

PREVENCE UŽÍVÁNÍ DOPLŇKŮ

 • Vitamin C a flavonoidy poskytují ochranu před rakovinou děložního hrdla, plic, jícnu, slinivky a žaludku.
 • Vitamin E a látky obsažené ve lněném oleji, nazývané lignany, pomáhají v ochraně před rakovinou prsu, střev a prostaty.
 • Selen a výtažek ze zeleného čaje mají celkový ochranný účinek.
 • Koenzym Q10 a smíšené přírodní karotenoidy doplňují účinky ostatních potravinových antioxidantů.

JAK SE CO NEJÚSPĚŠNĚJI LÉČIT

Chirurgické zákroky, ozařování a chemoterapie mohou být v léčení rakoviny velmi účinné. Přírodní léčba by se měla používat pouze jako podpůrná léčba při terapii klasické.

Ztráta chuti k jídlu je obvyklá, kvalitní multivitaminový a multiminerální přípravek zajistí dostatečný příjem důležitých látek.

Vitamin A a antioxidanty C, E a smíšené karotenoidy (zvláště beta-karoten a likopen), selen a koenzym Q10 mohou pomáhat v ochraně buněk před nekontrolovanými volnými radikály a mohou potlačovat další růst nádorových buněk.

Fytochemické látky s protirakovinnými vlastnostmi, jako je echinacea a houby maitake, můžete užívat při ozařování a při chemoterapii, protože pomáhají v krvi udržovat hodnoty leukocytů (buněk které bojují proti infekcím).

Varovné známky

Časné zjištění je nezbytně nutné. Máte-li některé z příznaků uvedených níže déle než dva týdny, ihned vyhledejte lékaře.

 • uzlíky pod kůží jsou většinou neškodné, ale uzlíky v tkáni prsu musí být vyšetřeny
 • změny ve tvaru nebo velikosti mateřského znaménka
 • opar, stroupek nebo vřídek, který se nehojí
 • abnormální krvácení
 • náhlá nevysvětlitelná ztráta váhy a velká únava
 • dlouho přetrvávající kašel nebo chrapot
 • změna v charakteru stolice nebo moče

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Srdeční choroby

Příznaky

 • v časných stádiích je toto onemocnění bez příznaků, k varovným signálům patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak
 • v pokročilých stádiích bolesti na hrudi, v paži, bolesti v čelisti (zvláště po námaze), bušení srdce a dušnost

To, co považuje většina lidí za srdeční onemocnění, je ve skutečnosti ateroskleróza – tvorba tukových usazenin v tepenných stěnách. Jak tyto pláty narůstají, brání průtoku krve, která přináší kyslík a živiny do všech orgánů. Drobné tepny, které prostupují a vyživují srdeční sval, jsou zvláště náchylné k této tukové obstrukci. Pokud se některá z nich ucpe, dochází k akutní srdeční příhodě – k infarktu.

Příčiny

Prvotní příčinou aterosklerózy je vysoká hladina cholesterolu v krvi. LDL – škodlivý cholesterol – ulpívá na tepenných stěnách a jeho hromadění vede k narůstání tukových plátů. Vysoký krevní tlak, kouření, sedavý způsob života, obezita a stres mohou rovněž vydatně přispívat k tvorbě těchto usazenin a snižují tím schopnost tepen zužovat a rozšiřovat se podle potřeby. V mladším věku je riziko takového srdečního onemocnění větší u mužů než u žen, protože ženský hormon estrogen má pro srdce ochranný účinek. Po menopauze jsou však ženy k tomuto onemocnění stejně náchylné jako muži.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Vitamin E brání prvnímu stádiu v tvorbě cévních plátů – oxidaci LDL, škodlivého cholesterolu. Vitamin C pomáhá recyklovat vitamin E a zároveň udržuje tepny pružné. Beta-karoten a lykopen jsou karotenoidy, o nichž se předpokládá, že chrání proti srdečním nemocem, užívejte je však ve smíšeném doplňku, aby byl účinek vyvážený. Výtažek z hroznových jader obsahuje flavonoidy, které mají údajně několikanásobně vyšší antioxidační schopnost než vitaminy C a E.

Kyselina listová je klíčový doplněk, při redukci homocysteinu, vedlejšího produktu aminokyselin, který bývá spojován se zvýšeným rizikem srdečních chorob. Vitamin B12 a B6 rovněž pomáhají snižovat homocystein. Omega-3 mastné kyseliny ve lněném oleji a rybím tuku udržují pod kontrolou hladinu triglyceridů (krevních tuků vázaných na cholesterol). Hořčík pomáhá při stabilizaci srdečního rytmu.

Česnek a artyčok jsou užitečné doplňky snižující hladinu cholesterolu v krvi. Mezi léčivky, které pomáhají chránit srdce, hloh, jinan dvoulaločný a jitrocel blešníková.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Dodržujte dietu s nízkým obsahem tuku, zvláště tuků nasycených.
 • Zahrňte do své denní stravy nejméně pět porcí zeleniny a ovoce.
 • Jezte co nejvíce rozpustné vlákniny (ovesných vloček, fazolí, citrusových plodů).
 • Dvakrát týdně jezte lososa, tuňáka, sardinky či jiné tučné ryby.
 • Každý den aspoň třicet minut cvičte, fyzická aktivita posiluje srdce.
 • Nekuřte. Nic tak neškodí srdci jako kouření.

Fakta & Rady

 • Srdeční choroby jsou relativně nízké v populacích, které hodně používají olivový olej, i když je jinak celkově obsah tuků v jejich stravě vysoký. Používejte olivový olej místo jiných tuků.
 • U starších lidí nad 60 let může nadbytek železa přispívat k riziku srdečního onemocnění.
 • Jídla s vysokým obsahem tuku pravděpodobně omezují schopnost tepen rozšiřovat se podle potřeby. Podle jedné studie mohou být před požitím tučného jídla prospěšné okamžité ochranné účinky vitaminu C a E. Tepny pracovaly normálně. Nízkotučná jídla nemají na tepny patrný vliv a vitaminy nemají svůj léčivý účinek.
 • Četné studie svědčí pro to, že jedna nebo dvě sklenky vína či piva denně mohou snižovat riziko onemocnění. Pomáhají hlavně flavonoidy obsažené v červeném víně.
vitamin E dávkování 250 mg denně
doporučení užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
karotenoidy dávkování jednu tobolku směsi karotenoidů dvakrát denně při jídle
doporučení každá tableta má dodat 15 mg smíšených karotenoidů
výtažek z hroznových

jader

dávkování 100 mg výtažku dvakrát denně
doporučení standardizovaný na obsah 92 až 95 procent proantokyanidů
vitamin B12 /

kyselina listová

dávkování 50 -1000 mcg vitaminu B12a 400 mcg kyseliny listové denně
doporučení někdy v prodeji jako samostatný doplněk
vitamin B6 dávkování 50 mg denně
pozor 200 mg denně při dlouhodobém podávání může způsobit poškození nervů, nepřekračujte doporučenou denní dávku
rybí tuk dávkování dvě lžičky denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení vegetariáni mohou nahradit lžící lněného oleje
hořčík dávkování 400 mg denně
pozor neužívejte při onemocnění ledviny

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Stárnutí

Příznaky

 • zpomalování poznávacích procesů, zhoršování paměti a problém zapamatovat si nové lidi a věci
 • zhoršování smyslového vnímání, potíž se zaostřováním zraku a horší sluch, zvláště pro vysoké tóny
 • oslabení imunitního systému, zvýšená vnímavost k nachlazení, chřipce a jiným infekcím
 • úbytek svalové a kostní hmoty
 • narůstající riziko vzniku srdečních onemocnění a rakoviny

Stárnutí je fyziologický proces. Každá část těla je postižena jinak, vlasy šedivý, na kůži se tvoří vrásky, svaly a klouby ztrácejí ohebnost a pružnost, kosti řídnou, paměť se zhoršuje, zrak slábne a imunita je snížena.

Příčiny

S přibývajícím věkem se zpomaluje proces dělení a náhrady buněk, který probíhá celý život, a začíná postupné chátrání všech tělesných systémů. Přesto že určitý úpadek je normální a nevyhnutelný, vědci se domnívají, že volné radikály (nestabilní molekuly kyslíku) tento proces urychlují a způsobují, že někteří lidé stárnou rychleji, než odpovídá jejich věku. Je však možné stárnutí do jisté míry zpomalit odstraněním zevních příčin – kouření cigaret, znečištění ovzduší, nadměrného ožívání alkoholu a rentgenového či slunečního záření – a posílením vlastních antioxidačních ochranných mechanizmů.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Každý kdo nechce rychle stárnout, by měl denně užívat některé potravinové doplňky. Vitamin C a vitamin E jsou antioxidanty, které úspěšně bojují s volnými radikály. Vitamin C a flavonoidy působí v tekutém prostředí uvnitř buněk. Vitamín E chrání tukové membrány tvořící povrch buněk. Zlepšuje rovněž imunitní funkce starších lidí a snižuje riziko srdečních onemocnění, některých forem rakoviny a Alzheimerovy choroby. Výtažek ze zeleného čaje, který je pro své vlastnosti podporující dlouhověkost již dávno oceňován, a výtažek z hroznových jader (dvakrát denně 100 mg) jsou další antioxidanty.

Kyselina listová, jeden z vitaminu B, udržuje červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů. Kromě toho chrání srdce tím, že pomáhá tělu rozkládat homocystein, sloučeninu podobnou aminokyselinám, která může zvyšovat riziko srdečních chorob. Kyselina listová je podporována vitaminem B12, který má příznivý vliv na správnou funkci mozku. Doplňky vitaminu B12 jsou pro lidi vyššího věku velmi užitečné, protože mnozí z nich ztrácejí schopnost vstřebávat tento vitamín z potravy a jeho nízká hladina může vést k poškození nervů a demenci. Pravděpodobně je lepší užívat B vitaminy v podobě multivitaminových přípravků s minerály, ty zlepšují imunitní funkce a snižují náchylnost k infekcím u lidí vysokého věku.

Karnitin, látka podobná aminokyselinám, přispívá k zachování zdravého srdce, tím že pomáhá transformovat kyslík do buněk a účastní se tvorby energie. K ochraně proti osteoporóze doporučují odborníci doplňovat vápník, hořčík a vitamin D, protože multivitaminové doplňky s minerály je neobsahují v dostatečných dávkách. Léčivka jinan dvoulaločný zvyšuje průtok krve, a může proto zlepšovat chorobné stavy spojené s věkem, jako je sklon k závrati, impotence a úbytek paměti.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Chránit se před sluncem, ultrafialové záření způsobuje stárnutí kůže.
 • Přestat kouřit (pokud kouříte), kouření zhoršuje stav kostí a plic.
 • Uchovávejte si svalovou a kostní hmotu zatěžujícím pohybem, například chůzí a zátěžovým cvičením.
 • Jezte nejrůznější ovoce a zeleninu – obsahují mnoho antioxidantů – tučné ryby (obsahují omega-3 mastné kyseliny).

Fakta & Rady

 • Někteří léčitelé doporučují lidem nad 50 let užívat v doplňku koenzym Q10, aby se co nejvíce zmenšily účinky stárnutí. Tato látka se účastní přenosu energie do celého těla a působí jako antioxidant, její tvorba v těle však s věkem klesá. Užívejte 50 mg dvakrát denně s jídlem.
 • V jedné švýcarské studii byla zjištěna spojitost mezi vysokými hodnotami antioxidantů (například beta-karotenu a vitaminu C v krvi a lepšími paměťovými schopnostmi u starších lidí.
 • Požadavky organismu na minerály, vitamíny a jiné životně důležité látky s věkem stoupají. Zlepšení imunitního systému a snížení pravděpodobnosti úmrtí na srdeční onemocnění může podpořit 125 mg vitaminu E denně.
vitamin C / flavonoidy dávkování 200 mg vitaminu C a 100 mg flavonoidů dvakrát denně
doporučení snažte se jíst pětkrát denně zeleninu nebo ovoce
vitamin E dávkování 250 mg denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
výtažek ze zeleného čaje dávkování 250 mg dvakrát denně
doporučení standardizovaný obsah na nejméně 50 procent polyfenolů
kyselina listová/ vitamin B12 dávkování 400 mcg kyseliny listové a 1000 mcg vitaminu B12 jednou denně
doporučení užívejte tablety pod jazyk, lépe se vstřebávají
karnitin dávkování 500 mg L-karnitinu dvakrát denně
doporučení užíváte-li doplňky s karnitinem déle než jeden měsíc, přidejte směs aminokyselin
vápník / hořčík dávkování 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku jednou nebo dvakrát denně
doporučení kombinovaný doplněk, který má posilovat kosti, měl by také obsahovat vitamin D
jinan dvoulaločný dávkování 40 mg třikrát denně
doporučení standardizovaný na obsah 24 procent flavonoidů

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Vysoký cholesterol

Příznaky

 • vysoký cholesterol nemá obvykle zvláštní příznaky, je však rizikovým faktorem pro jiná onemocnění s jasnými projevy, jako je například angina pectoris
 • jsou-li hodnoty cholesterolu zvláště vysoké, může se to projevovat tvorbou nažloutlých uzlíků pod kůží na loktech, kolen nebo v kůži pod očima

Cholesterol je látka podobná tuku, která je trvale obsažená v krvi. Organismus potřebuje určité množství cholesterolu k udržování buněčných membrán a zachování dalších životních funkcí, ale vysoká hladina vede k ucpávání cév, které může být příčinou srdeční a mozkové příhody. Cholesterol se přenáší v krvi dvěma typy bílkovin, lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), které transportují tři čtvrtiny cholesterolu, a lipoproteiny s vysokou hladinou (HDL). Měří se jednak celkový cholesterol a odděleně se pak měří „škodlivý“ LDL cholesterol a „prospěšný“ HDL cholesterol. Vysoké hladiny LDL a celkového cholesterolu zvyšují riziko cévních příhod, stejně jako příliš nízká hodnota HDL (pod 0,9 milimolů na litr). Lékaři doporučují udržovat hladinu celkového cholesterolu nižší než 5,6 milimolů v jednom litru (ideálně kolem 5,2 milimolů) a hladinu HDL tak vysokou, jak je to možné.

Příčiny

Vysoké hodnoty cholesterolu bývají spojovány se stravou obsahující velké množství živočišných tuků, jako je hovězí maso, máslo a výrobky s plnotučného mléka, kokosový olej, palmový olej a nasycené tuky používané v průmyslově zpracovaných potravinách. Od této teorie se dnes už upouští, protože cholesterol s potravy se vstřebává poměrně málo a hodnoty cholesterolu jsou ovlivňovány hlavně cholesterolem vytvářeným v těle. Tvorba tohoto cholesterolu však je jistě stimulována vysokým příjmem nasycených tuků. Nadměrná váha, kouření a nedostatek pohybu rovněž přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu a roli může hrát i dědičnost.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Hodnotu cholesterolu může pomoci kontrolovat několik přírodních doplňků. Začněte užívat zároveň

vitaminy C, E a česnek, jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání a lze je užívat společně s klasickými léky. Vitamin E nesnižuje cholesterol přímo, ale zvyšuje hodnotu HDL cholesterolu a brání počátkům tvorby koronárních plátů. Vitamin C zvyšuje účinnost vitaminu E a předpokládá se, že kromě toho zvyšuje hladinu ochranného HDL cholesterolu.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Vynechte ze svého jídelníčku nasycené tuky. Maso nahraďte tučnými rybami a jezte stravu bohatou na vlákninu – celá zrna, zeleninu, ovoce a sóju (v podobě tofu a sójového mléka), užívejte olivový olej.
 • Pravidelně se pohybujte a cvičte.

Fakta & Rady

 • Podle nedávné americké studie zvyšuje pití tři sklenek pomerančového džusu denně hodnotu prospěšného HDL cholesterolu v krvi. Důvod tohoto účinku není známý.
 • Podle klinických studií může látka nazývaná tokotrienol, extrahovaná z rýžových otrub, snižovat hladinu cholesterolu. Používáte-li jako doplněk olej z rýžových otrub bohatý na tokotrienol, sníží se hodnoty vašeho celkového cholesterolu i LDL cholesterolu.
 • Podle jedné novější studie většina lidí s vysokými hodnotami cholesterolu může dosáhnout poklesu jeho hodnot o 10 procent, bude-li kombinovat nízkotučnou dietu s užíváním 5 g blešníkového semene dvakrát denně. Účinek je nápadnější u lidí s většími hodnotami cholesterolu.
 • Umělé tuky, které snižují LDL cholesterol, obsahují rostlinné steroly extrahované ze sójových bobů nebo y borové kůry, které snižují zpětně vstřebávání cholesterolu za žluči vyloučené do střev.
vitamin E dávkování 250 mg dvakrát denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
česnek dávkování 400 až 600 mg sušeného koncentrátu denně
doporučení lepší jsou enterální tablety obsahující 4000 mcg alicinového potenciálu
chrom dávkování 200 mcg jednou denně
doporučení užívejte snadno vstřebatelné formy, jako je GTF chrom nebo chrom pikolinát
beta-sitosterol dávkování 300 mg dvakrát denně
doporučení pravděpodobně je nutné dlouhodobé užívání
artyčok dávkování 500 mg výtažku třikrát denně
doporučení výtažek standardizovaný na obsah 15 procent cynarinu
jitrocel blešníkový dávkování jednu lžičku prášku rozpustit ve sklenici vody nebo šťávy a užívat dvakrát denně
doporučení pijte denně osm sklenic vody
pozor blešník může mít projímavý účinek

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Vysoký krevní tlak

Příznaky

 • často chybí jakékoliv příznaky, i když je krevní tlak nebezpečně vysoký. Někteří pacienti si stěžují na bolest hlavy a hučení v uších, ale většinou je vysoký krevní tlak zjištěn náhodně při lékařské kontrole

Pro vážné zdravotní problémy, které působí, a pro nedostatek zjevných příznaků získal vysoký krevní tlak pověst tichého zabijáka.

Krevní tlak je síla, kterou uplatňuje krev při cirkulaci v tepnách i žilách, je řízena regulačním systémem, ke kterému patří srdce, krevní cévy, nervy, mozek, ledviny a nadledvinky. Normální krevní tlak kolísá – někdy od minuty k minutě – , ale u některých lidí setrvává na vysokých hodnotách, což je stav, který je medicínsky známý jako hypertenze – vysoký krevní tlak.

Krevní tlak se měří ve dvou hodnotách, systolický tlak (horní hodnota) je tlak při srdečním stahu (systole), kdy je krev vypuzována ze srdce do tepen, a talk diastolický (dolní hodnota) je tlak zachycený v okamžiku, kdy se srdce uvolňuje. Normální krevní tlak je 120 (systolický) na 80 (diastolický), popřípadě nižší. Hypertenze je definována hodnotami v průměru vyššími než 140/90, zjištěnými nejméně při dvou oddělených měřeních.

Příčiny

U 90 procent populace není příčina vysokého tlaku známa. Mezi faktory, které zvyšují riziko hypertenze, patří strava s vysokým obsahem sodíku, obezita a dědičnost. Muži jsou k vysokému krevnímu tlaku dvakrát náchylnější než ženy.

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Máte-li mírně zvýšený krevní tlak (140 až 159 systolický a 90 až 99 diastolický), začněte se změnami životního stylu a s užíváním vápníku a hořčíku. Máte-li tlak vyšší, navštivte lékaře, dříve než začnete uvažovat o doplňcích. Pokud již užíváte léky na hypertenzi, nesnižujte dávku, dokud vám to lékař nedovolí. Některé studie prokázaly, že vápník snižuje krevní tlak, protože se také účastní svalových kontrakcí a působí tak příznivě na srdce a cévy. Hořčík uvolňuje svaly, které kontrolují cévy, a tak umožňuje volnější tok krve a pomáhá v krvi udržovat rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, což má pozitivní účinek na krevní tlak. Minerál draslík hraje rovněž roli při snižování krevního tlaku, ale doplňky s jeho obsahem většinou nejsou nutné, jíte-li dostatek ovoce a zeleniny.

Pokud váš krevní tlak neklesne během měsíce, pokračujte v užívání vápníku a hořčíku a v dodržování změn ve způsobu života a začněte užívat také vitamin C a hloh. Oba doplňky rozšiřují krevní cévy a hloh navíc pomáhá zpomalit srdeční tep. Česnek, o němž se rovněž předpokládá, že snižuje krevní tlak, můžete přidat k těmto lékům. Prospěšné jsou i esenciální mastné kyseliny ve formě rybího tuku nebo lněného oleje. Celkově zklidňující čaj y lipového květu, který tonizuje oběh, může být účinný v případě nervově podmíněného vysokého krevního tlaku.

Dojde-li po dvou měsících jen k malému zlepšení, přidejte koenzym Q10, předpokládá se, že více než třetina nemocných s vysokým krevním tlakem nemá dostatek této látky. Pokud se váš krevní tlak ještě nesnižuje, potřebujete pravděpodobně léčení klasickými léky.

Co ještě můžete dělat v životním stylu

 • Snižte svou váhu. I jeden kilogram navíc může ovlivňovat krevní tlak.
 • Choďte na procházky nebo pravidelně cvičte.
 • Jezte hodně zeleniny, ovoce a nízkotučných mléčných výrobků, snižte příjem tuků a soli. Podle nových studií může být tento způsob výživy alternativou klasických léků při mírné hypertenzi.

Fakta & Rady

 • Anglická společnost pro krevní tlak uvádí, že pokud by podle oficiálního doporučení bylo přijato snížení obsahu soli v průmyslově upravovaných potravinách o 30 procent, počet mozkových příhod by se snížil o 16 procent a počet infarktů o 22 procent.
 • Vitamín C podávaný nitrožilně pomáhá snižovat krevní tlak rozšiřováním krevních cév. Odborníci se domnívají, že sevření tepen může být částečně způsobeno typem buněčného poškození, který vitamin C upravuje. Mají-li potravinové doplňky podobný efekt, bude cílem dalších studií.
 • Někteří vědci se domnívají, že nedostatek vitamínu D může přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Hypertenze je méně častá v oblastech, kde je více denního světla (slunce vyvolává tvorbu vitamínu D v kůži). Existuje domněnka, že tento vitamin může ovlivnit hormony účastnící se řízení krevního tlaku. I doplňky s obsahem vitaminu D mohou být prospěšné v některých případech hypertenze.
vápník/ hořčík dávkování 1000 mg vápníku a 500 mg hořčíku denně
pozor neužívejte hořčík, máte-li nemocné ledviny
vitamin C dávkování 500 mg dvakrát denně
doporučení objeví-li se průjem, snižte dávku
rybí tuk dávkování dvě lžičky denně
pozor užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení vegetariáni mohou nahradit lžící lněného oleje
hloh dávkování 1000 až 150 mg výtažku třikrát denně
doporučení extrakt standardizovaný na obsah nejméně na 1,8 procenta vitexinu
česnek dávkování sušený koncentrát odpovídající 4 g čerstvého česneku denně
doporučení používejte česnek také v kuchyni
koenzym Q10 dávkování 50 mg dvakrát denně
doporučení užívejte při jídle, aby se lépe vstřebával

V případě dotazů je možnost zatelefonovat denně od 8 do 9 hodin do mé poradny na tel. 731 128 094.

Zdroj: čerpáno z publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek z nakladatelství Reader´s Digest Výběr (r. 2001)

Tuto terapii můžete absolvovat u MUDr. Martiny Janečkové v Bílovci. Pro velký zájem je nutno se objednat předem, mobil: + 420 737 275 700. www.janeckova.kyklop.cz

Martina Janečková zmenšené

MUDr. Janečková Martina

Odborný garant metody „BUŇĚČNÁ VÝŽIVA / OMLAZENÍ“

MUDr. Martina Janečková, praktická lékařka pro dospělé. Absolvovala Lékařskou fakultu univerzity Palackého v Olomouci s atestaci ze všeobecného lékařství. Během studia medicíny se setkala s postupy a léčbou tradiční čínské medicíny, která vidí vznik a průběh nemoci v širokých souvislostech. Absolvovala základní kurz akupunktury. Rozšířila své znalosti i o dietologii, která je nedílnou součástí komplexní léčby, stejně jako dodání nezbytně nutných látek pro funkci těla – ve formě bylinných čajů či potravních doplňků. V 1993 roce abslovala základní kurzy homeopatie a především Elektroakupunktury dle Volla. Tato metoda využívá pohledu východní medicíny v komplexním pohledu na průběh choroby u pacienta. Zároveň využívá znalostí naší západní medicíny. Má tedy maximální význam pro nemocného člověka a postup zvolené léčby. V současnosti má ordinaci praktické medicíny ve Studénce a zároveň ordinaci celostní medicínyv Bílovci. Snaží se také své pacienty informovat o možnostech, jak zlepšovat svůj zdravotní stav formou přednášek pro veřejnost. Jejím příspěním si již mnoho lidí začíná uvědomovat důležitost těchto informací a přijmout zodpovědnost za své zdraví.

ZDRAVÍ – toto slovo stokrát zaznívá v televizi, článcích, rozhlase. Bohužel hodnotu zdraví si uvědomujeme až teprve tehdy, když nás postihne zdravotní problém. Pokud tělo funguje a zdraví je pro nás naprostou samozřejmostí, ani si je vlastně neuvědomujeme. Používáme tělo k tisícům činností a teprve v okamžiku, kdy jedna ruka, či noha nefungují jak mají, si uvědomíme hodnotu „normálu.“ Vyhledáme lékaře, velice často v případě tzv. civilizačních chorob, či nemocí chronického charakteru uslyšíme slova „…dokážeme nemoc zpomalit, ale neumíme ji vyléčit,… vzhledem k vašemu věku je opotřebování kloubů normální,…tyto léky stav udrží, ale zhorší stav vašeho trávení, takže vám dáme ještě druhý lék, který zmenší nežádoucí účinky první léčby…“

images Bunecna vyziva 7

Může nemocný člověk sám něco udělat pro návrat ke zdraví?

ANO!

Vy sami máte jedinečnost možnost ve svých vlastních rukou. Můžete si pomoci na cestě ke zdraví, jejímž výsledkem je dobrá fyzická kondice, dostatek energie i psychická pohoda. Buněčné harmonizéry, nebo-li přírodní produkty pro harmonizaci buněčných pochodů jsou pro vás dostupnou metodou. Toto téma je nyní v popředí zájmů vědců – různé teorie o stárnutí.

Nejčastější otázky současné vědy tzv. „MEDICÍNY PROTI STÁRNUTÍ“ (MITOCHONDRIÁLNÍ MEDICÍNY)

images Bunecna vyziva 4TAJEMSTVÍ PROČ STÁRNEME?

PROČ VE STÁŘÍ ZÁPASÍME S ŘADOU CHRONICKÝCH ONEMOCNĚNÍ?

MÁ BUŇKA V LIDSKÉM ORGANISMU DOSTATEK POTŘEBNÝCH ŽIVIN?

UBÝVAJÍ NÁM Z ORGANISMU LÁTKY TĚLU VLASTNÍ? MŮŽEME JE DOPLŇOVAT?

Nejnovější objevy vědeckého výzkumu se týkající především biochemických pochodů v lidském organismu na buněčné úrovni.

BUŇKA je nejmenší systém, do kterého se určité látky z mezibuněčného prostředí – nezbytně nutné k životu buňky – přepravují. Buňka je zpracuje, vyloučí odpadní látky a to vše za pomocí ENERGIE, která se uvnitř buňky vyrábí v MITOCHONDRIÍCH.

Tyto organely si můžeme představit jako malé elektrárničky v buňce.

Pokud má buňka dostatek energie a látek, které potřebuje pro svůj vývoj, je schopna všechny své funkce vykonávat velmi dobře – tkáně lidského těla jsou zdravé a svěží.

Výzkum stále odhaluje další řady látek, které prokazatelně dokáží zlepšit stav buněk, dokonce i opravit již poškozené buňky.

Pokud víme jak na to a jsme-li ochotni pro své zdraví něco udělat JE MOŽNÉ SE VE ZDRAVÍ DOŽÍT VYSOKÉHO VĚKU A TAKÉ LZE NEMOCI PŘEDEJÍT!

V případě vašeho zájmu o buněčné harmonizéry i tématiku zaměřenou na zdraví a prevenci se můžete se přihlásit na pravidelné lékařské přednášky, které se konají po celé ČR v různých městech. Také pořádáme lékařské jednodenní semináře, konference v Praze, Ostravě a v Jeseníku. Bližší termíny v sekci naše akce.